Bankgiro

Bankgiro
Bankgirot to system płatności, który obsługuje płatności w Szwecji. Bankgirot to tak zwany system otwarty, co oznacza, że możesz wysyłać i odbierać płatności do bankgirot ze wszystkich banków działających w Szwecji (niezależnie od tego, jaki bank posiadasz ty lub odbiorca / nadawca). W przypadku bankowych płatności bankgiro możesz wysłasz wiadomość informacyjną, przez co odbiorca może śledzić dokonane płatności.
Rachunek bankowy bankgiro to zewnętrzna fasada połączona ze zwykłym rachunkiem bankowym- bazą. Rachunek bazowy nie jest publiczny, w przeciwieństwie do bankgiro. Umożliwia to zachowanie numeru bankgiro jeśli chcesz zmienić rachunek bazowy – w tym samym banku lub na konto w innym banku. Bankgirot został stworzony, aby zapewnić sprawne transakcje pieniężne na rynku szwedzkim.

Różnica między bankgiro a plusgiro
Plusgirot mial nazwę postgiro i był wcześniej własnością państwowej spółki Posten AB. Obecnie Plusgirot jest własnością Nordea i jest odrębną formą konta, w przeciwieństwie do bankgiro, które jest połączone ze zwykłym kontem w banku. W praktyce bankgiro i plusgiro działają mniej więcej tak samo; oba służą do zarządzania płatnościami. Banki zazwyczaj pobierają opłatę za obsługę płatności na plusgiro a płatności na bankgiro są bezpłatne. Bankgirot jest współwłasnością SEB, Swedbank, Handelsbanken, Nordea, Danske Bank, Skandiabanken i Länsförsäkringar Bank.

Swish
Swish to mobilna aplikacja do przesyłania pieniędzy, uruchomiona w grudniu 2012 r. przez Getswish AB. Aplikacja umożliwia szybkie płatności między kontami bankowymi osób fizycznych poprzez wpisanie numeru telefonu komórkowego odbiorcy zamiast numeru konta. Dzisiaj aplikacja jest dostępna w trzech różnych formach: Swish dla osób prywatnych, Swish dla firm i Swish dla handlu.
Getswish AB zostało założone przez sześć największych szwedzkich banków: Danske Bank w Szwecji, Handelsbanken, Länsförsäkringar Bank, Nordea, SEB i Swedbank oraz Sparbankerna. Oprócz właścicieli inne banki również oferują Swish.
Pod koniec grudnia 2019 Swish mial ponad 7,5 miliona użytkowników prywatnych i ponad 200 000 użytkowników firmowych. Od początku Swish w 2012 r. za pośrednictwem aplikacji mobilnej dokonano 1 miliarda płatności. W 2019 Swish został uznany za najbardziej znaczącą i lubianą aplikację w Szwecji.

Źródło: getswish.se

Zostaw komentarz

© Graffstudio 2020 | Created by Graffstudio.