Fundusz okresowy

Fundusz okresowy (Periodiseringsfond)

Fundusz okresowy służy do odkładania pieniędzy na odliczenia pewnej kwoty w podatku dochodowym.

Fundusze okresowe są wykorzystywane do:
• uzyskanie ulgi podatkowej poprzez odroczenie części opodatkowania dochodu w przedsiębiorstwie, max 6 lat
• wyrównanie zarobków w różnych latach
• uzyskanie równomiernego opodatkowania

Jeśli firma chce wyrównać wyniki przez kilka lat, może to osiągnąć i zmniejszyć wynik podatkowy w latach, w których był on wyższy . Można tego dokonać poprzez utworzenie funduszu na okres max. 6 lat, w którym firma deponuje pieniądze, a następnie udostępnia je w późniejszym terminie. Rozwiązanie funduszu okresowego ujmuje się jako przychód a następnie zwiększa raportowany zysk.

Ile pieniędzy można przeznaczyć na fundusz okresowy?
Ilość pieniędzy, które można wpłacić do funduszu, zależy od rodzaju działalności. Podmioty prawne mogą przeznaczyć maksymalnie 25% dochodu, podczas gdy osoby fizyczne będące partnerami w szwedzkich spółkach handlowych, a także indywidualni handlowcy mogą przeznaczyć maksymalnie 30% dochodu. Podmioty prawne muszą również uwzględniać standardowy dochód oparty na funduszach okresowych na początku roku do celów podatkowych.

Zwrot środków
Fundusze okresowe są zwracane na konta firmy w celu opodatkowania w określonej kolejności, co oznacza, że najstarszy fundusz jest najpierw wycofywany. Rezerwa na każdy rok jest traktowana jako osobny fundusz. Fundusz okresowy musi zostać zwrócony do opodatkowania w ciągu sześciu lat podatkowych. Fundusze okresowe nie mają kosztów odsetkowych dla osób fizycznych będących partnerami w szwedzkich spółkach handlowych, a także indywidualni handlowcy i nie muszą być wykazywane w bieżącej księgowości ale są widoczne tylko w deklaracji.

Źródło: vismaspcs.se

Zostaw komentarz

© Graffstudio 2020 | Created by Graffstudio.