W 2020 taniej założyć spółkę AB

Od 01 stycznia 2020 taniej założyć spółkę AB – tylko 25000;- kr

Kapitał zakładowy
Kapitał zakładowy to pieniądze, które akcjonariusz przekazał spółce jako zabezpieczenie. Zgodnie z ustawą o spółkach właściciele nie ponoszą osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Kapitał zakładowy stanowi zatem zabezpieczenie wypłacalności spółki. Jeśli zarząd działa na szkodę spółki i kapitał jest złe zarządzany, istnieje ryzyko osobistej odpowiedzialności za płatność.
Z ustawy o spółkach wynika, że zużycie ponad połowy kapitału zakładowego prowadzi do likwidacji spółki, wówczas należy ustanowić bilanse kontrolne aby zarząd nie stał się osobiście odpowiedzialny za zapłatę długów i przywrócić wyczerpany kapitał lub zlikwidować spółkę. Minimalny wymóg 25 000 kr kapitału zakładowego jest wiec słabym zabezpieczeniem na założenie spółki.

Historia
Przed 1 kwietnia 2010 r.- minimalny wymóg kapitałowy wynosił 100 000 kr.
Od 1 kwietnia 2010 r.- wymóg został zmniejszony o połowę do 50 000 kr.
Od 1 stycznia 2020 r.- wymóg zmniejszy się o połowę, do 25 000 kr.

Co oznacza obniżka dla tych, którzy mają już spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
Dla tych, którzy już posiadają spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, istnieje teraz możliwość obniżenia zarejestrowanego kapitału zakładowego spółki z 1 stycznia 2020 r. do 25 000 kr. W ten sposób masz możliwość zwolnienia kapitału do kwoty 25 000 kr z wkładu wniesionego podczas zakładania spółki akcyjnej. Konieczna jest jednak zmiana umowy spółki i powiadomienie Bolagsverket przed zwrotem pieniędzy. Należy pamiętać, że spłata z tytułu obniżonego kapitału zakładowego bez umorzenia akcji jest traktowana jako dywidenda.

Plusy i minusy kapitału zakładowego w wysokości 25000;- kr
Kapitał zakładowy w wysokości 25 000 kr oznacza, że jak tylko łączna strata spółki przekroczy 12 500 kr, należy podjąć działania w celu przywrócenia całego kapitału zakładowego. Przywrócenie kapitału zakładowego można przeprowadzić na różne sposoby, w większości przypadków powoduje to, że właściciel musi zdeponować prywatne pieniądze, aby uratować firmę.

Jeśli zamierzasz założyć firmę, która wymaga drogich zakupów, zanim firma stanie się rentowna, kapitał zakładowy w wysokości 25 000 kr nie pozostawi wiele miejsca na koszty. Możesz łatwo znaleźć się w sytuacji, w której należy ustalić bilanse kontrolne.
Z drugiej strony, jeśli zamierzasz założyć firmę, która nie wiąże się z żadnymi dużymi kosztami lub nie wymaga drogich zakupów, obniżka kapitału zakładowego jest dla Ciebie zaletą. Przykładem mogą być firmy usługowe i holdingowe.
Jeśli wykonujesz usługi jako konsultant lub prowadzisz spółkę w formie holdingu, zwykle nie potrzebujesz drogich zakupów. Kapitał zakładowy w wysokości 25 000 kr staje się bardzo korzystny na początku firmy, a Ty nie musisz również zamrażać w firmie więcej pieniędzy, niż to konieczne.

Źródło: foretagarna.se

1 Komentarz

  • Opublikowano 13 stycznia, 2020 9:34 pm
    przezMagdalena

    Bardzo ciekawy artykuł.

Zostaw komentarz

© Graffstudio 2020 | Created by Graffstudio.