Rejestrować samochód na firmę czy prywatnie?

Czy korzystniej jest rejestrować samochód na firmę czy prywatnie?

Jako przedsiębiorca możesz wybierać między dwoma systemami, aby odliczyć koszty utrzymania samochodu.

1. Jeżeli samochód jest własnością firmy lub jest wynajmowany przez firmę, wówczas firma może odliczyć wszystkie koszty związane z utrzymaniem samochodu, zarówno koszty eksploatacji, jak i amortyzacji. W założeniu, ze w niewielkim stopniu korzystałeś z samochodu do prywatnej jazdy. Przez „niewielki stopień” rozumie się, że samochód jest używany do prywatnej jazdy kilka razy w roku (maksymalnie dziesięć razy) lub łącznie maksymalnie 1000 km.

Służbowy samochód – opodatkowane świadczenie
Jeżeli samochód jest własnością firmy lub jest wynajmowany przez firmę, pracownicy firmy mogą korzystać z samochodu prywatnie. Jest on liczony jako świadczenie, które podlega opodatkowaniu. Jako pracodawca musisz zapłacić opłaty socjalne i podatek od wartości świadczenia. Przykładem prywatnego używania samochodu może być jazda jazda do/z pracy, przedszkola i szkoły.

2. Jeżeli jesteś właścicielem samochodu prywatnie, wówczas firma nie odlicza żadnych kosztów utrzymania samochodu w ramach działalności gospodarczej. Jako pracownik firmy możesz odliczyć 1,85 kr za kilometr w przypadku podróży służbowych.

Ewidencja przebiegu pojazdu, tzw. „kilometrówka”

Ważne jest, aby móc udowodnić, w jaki sposób samochód jest używany. Ewidencja powinna zawierać informacje o celu i liczbie kilometrów podróży służbowych.

Źródło: skatteverket.se

Zostaw komentarz

© Graffstudio 2020 | Created by Graffstudio.